26 czerwca 2016

Dżem truskawkowy z wanilią


Moja mama zawsze robiła domowy dżem - truskawkowy, agrestowy, porzeczkowy, dzięki czemu zawsze mogłam się cieszyć smakiem domowych przetworów. Gdy zamieszkałam z Dominikiem postanowiłam, że ja też co roku będę robić własne dżemy, bo naleśniki i grzanki nie smakują lepiej niż z przetworami, które wyszły spod naszych rąk. Ten dżem jest pyszny, nieprzesadnie słodki, silnie pachnący wanilią, w konsystencji przypomina niemal marmoladę - pychotka! Truskawki już powoli znikają z bazarów i sklepów, więc to ostatnia szansa, by go zrobić. 😉

Dżem z prawdziwą wanilią: 
  • 2kg odszypułkowanych truskawek 
  • 2 opakowania cukru żelującego np. Konfitur-fix, Żel-fix
  • sok i skórka otarta z 0,5 cytryny
  • 2 laski wanilii
  • 0,5kg cukru
Odszypułkowane truskawki wkładamy do dużego garnka z szerokim dnem, rozdrabniamy według uznania, wsypujemy cukier oraz dodajemy wyskrobane nasionka z wanilii i strąki, które zawierają mnóstwo aromatu oraz sok i skórkę otartą z połowy cytryny (dzięki niej dżem zachowuje ładny kolor owoców).


Truskawki ustawiamy na średnim ogniu i zagotowujemy cały czas mieszając, gdy dżem zacznie bulgotać zmniejszamy ogień i gotujemy całość ok. 30 minut od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie truskawki zdejmujemy z ognia i zostawiamy do wystygnięcia na noc.


Dżem można przygotować następnego dnia, ale ja pozwalam mu odstać jeszcze dobę, by nabrał odpowiedniego aromatu. Po 48h truskawki wstawiam na ogień i zagotowuję, dodaję cukier żelujący, gotuję ok. 1-3 minuty i zestawiam z ognia. Jeśli pojawia się piana, to mieszamy dopóki nie zniknie. Jeśli jej nie ma, to dżem możemy od razu przekładać do wyparzonych słoiczków.
 

Dżem przelewam do słoiczków chochelką usuwając w międzyczasie wygotowane strąki wanilii. Każdy słoiczek dokładnie wycieram, zakręcam i stawiam do góry dnem na lnianej ściereczce. Gdy słoiczki wystygną odwracam je i wkładam do lodówki. Z podanej ilości wychodzi ok. 4 słoiczki o pojemności 0,5l oraz 2 słoiczki po ok. 250ml.


Dżem jest bardzo aromatyczny, daje się wyczuć wanilię, konsystencją przypomina niemal marmoladę. Oczywiście można przygotować go bez dodatku cukru żelującego, ale ja cenię proste i szybkie rozwiązania. Smacznego! 😊

Przydatne info: 

Ja swoje przetwory trzymam w lodówce, ale jeśli planujecie zrobić ich więcej i trzymać w spiżarce lub piwnicy, to polecam pasteryzowanie ich w piekarniku - wtedy będziecie mieć pewność, że nie spleśnieją. Wystarczy, że wcześniej wyparzone słoiki napełnicie dżemem, zakręcicie i ustawicie na blaszce wyłożonej ściereczką w taki sposób, by się ze sobą nie stykały. Piekarnik powinien być rozgrzany do 100ºC, przetwory pasteryzujemy w tej temperaturze przez ok. godzinę, po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim dżemy do całkowitego wystygnięcia.

Wydrukuj

4 komentarze:

Copyright © 2016 Cooking Monster , Blogger