11 listopada 2016

Biszkopt rzucany - idealny do tortówBiszkopt rzucany to niezawodna klasyka. Zawsze się sprawdza, rośnie bardzo wysoki, więc idealnie nadaje się do tortów. Upuszczenie go z wysokości zaraz po upieczeniu gwarantuje, że nie opadnie, a odwrócenie do góry dnem podczas stygnięcia zapewnia, że pozostanie wysoki i równy jak blat stołu. 😊


Do pieczenia używam tortownicy o wymiarach 23-25cm.

Biszkopt rzucany:
  • 7 dużych jajek ekologicznych lub z wolnego wybiegu
  • 220g drobnego cukru do wypieków
  • 150g mąki pszennej tortowej
  • 60g mąki ziemniaczanej
  • szczypta soli
Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 170ºC.

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę stopniowo zwiększając obroty miksera. Pod sam koniec ubijania dodajemy powoli cukier. Następnie dodajemy kolejno żółtka, po każdym ubijając masę przez ok. 30 sekund.


Mąki mieszamy razem, a następnie przesiewamy stopniowo do masy jajecznej mieszając wszystko delikatnie drewnianą łyżką.Ciasto przelewamy do formy i wkładamy do piekarnika.
Pieczenie:
Temperatura - 170ºC z termoobiegiem
Czas - ok. 40 minut, do suchego patyczka
Zaraz po wyjęciu biszkopt upuszczamy z wysokości ok. 50-60cm na blat lub podłogę. To zapobiegnie opadaniu. Następnie odstawiamy go odwróconego do góry dnem do piekarnika do całkowitego wystygnięcia.Gdy biszkopt będzie już chłodny oddzielamy boki nożykiem od formy i wyjmujemy z formy. Pozbywamy się papieru do pieczenia ze spodu i przekrawamy go na 3 równe blaty.


 
To bardzo ważne, by biszkopt był wystudzony, gdyż ciepły będzie się źle kroił.
Tak przygotowane ciasto możemy użyć od razu po upieczeniu, ale najlepiej przygotować je dzień przed przekładaniem kremem.

Biszkopt można także mrozić. Przechowujcie go w zamrażalniku maksymalnie 6 miesięcy. Po wyjęciu z zamrażarki pozwólcie rozmrozić się ciastu w temperaturze pokojowej przez ok. 6-10h.

Wydrukuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Cooking Monster , Blogger